Taiteilija Metsämaan näyttely Fuengirolassa 21.10.-12.11.2015

0
44
Tanssi taidemuseolle. Matti Metsämaan veistos Balleriini Milano Hyvinkään kirjastoaukiolla. Taustalla Hyvinkään taidemuseo. (9892+99+9903_FL)

Hyvinkääläisen kuvanveistäjän ja taiteilijan Matti Metsämaan, yhdistyksemme vuoden 2013 jäsenen, näyttelyn avajaiset 20.10.2015 Espanjan Aurinkorannikon Fuengirolassa Tenencia de Alcaldían 1. kerroksessa ns. bussikadun varrella. Tunti ennen avajaisia klo 18 runoilija Erkki Vepsäläisen ja Risto Kankaan runoja espanjaksi ja suomeksi!

Näyttely oli erityisesti kävijämäärän puolesta menestys. Sitä kävi katsomassa noin 600 henkilöä, pääasiassa espanjalaisia. Moni kävijä sai myös tutustua yhdistyksen toimintaan. Heille jaettiin yhdistyksen esitettä ja moni olisi halunnut että yhdistyksellä olisi toimintaa Fuengirolassa. Näyttely avajaisineen sai runsaasti huomiota. Varsinkin paikallisen tv:n uutinen näyttelyn avajaisista tuli huomatuksi. Siinä yhdistyksen puheenjohtaja lausui omia runojaan suomeksi espanjalaisten lausuessa niitä espanjaksi.

Moni espanjalainen poistui näyttelystä kiittäen taiteilijaa kädestä.

Tanssi taidemuseolle. Matti Metsämaan veistos Balleriini Milano Hyvinkään kirjastoaukiolla. Taustalla Hyvinkään taidemuseo. (9892+99+9903_FL)
Tanssi taidemuseolle. Matti Metsämaan veistos Balleriini Milano Hyvinkään kirjastoaukiolla. Taustalla Hyvinkään taidemuseo.